Forum Forum grupy E.1 i Ez.1
Forum grupy E.1 i Ez.1 Elektroniki i Telekomunikacji
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy  GalerieGalerie   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Ekonomia - Pytania na kolokwium

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Forum grupy E.1 i Ez.1 Strona Główna -> Sem.I i Sem.II
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Grizzly_cf
Gigistrator



Dołączył: 10 Lis 2006
Posty: 69
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3
Skąd: Koszalin

PostWysłany: Śro 10:44, 28 Mar 2007    Temat postu: Ekonomia - Pytania na kolokwium

Zapodaje skany pytań napisany przez Łukiego.

[link widoczny dla zalogowanych]


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
syl242
Administrator



Dołączył: 30 Lis 2006
Posty: 53
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3
Skąd: Koszalin

PostWysłany: Śro 17:45, 28 Mar 2007    Temat postu:

Macie tutaj czesc opracowanych pytań, reszta pytan od 7 do 10 jest w zeszycie.

1. Podstawowe zagadnienia ekonomii
Ekonomia jest nauką o tym, jak jednostka i społeczeństwo decydują o wykorzystaniu rzadkich zasobów – które mogą mieć także inne, alternatywne, zastosowania – w celu wytwarzania różnych dóbr i rozdzielania ich na konsumpcję obecną lub przyszłą, pomiędzy różne osoby i różne grupy w społeczeństwie.
Termin ekonomia pochodzi z greckiego οίκος (oikos) – dom i νομος (nomos) – prawo, reguła. Pierwszy raz pojawia się u Ksenofonta, (taki tytuł nosi jedno z jego dzieł). Starożytni przez to słowo rozumieli zasady prowadzenia gospodarstwa domowego.
Jednym z podstawowych pojęć ekonomii jest rzadkość. Niemal wszystko jest rzadkie: żadna ilość dóbr nie jest w stanie całkowicie usatysfakcjonować społeczeństwa, bez względu na stopień zamożności każdy chce mieć więcej. Ekonomia nazywa ten stan nieograniczonością potrzeb ludzkich. Przedmiot zainteresowania ekonomii częściowo pokrywa się z zagadnieniami badanymi w ramach innych nauk społecznych, ale ekonomia zajmuje się głównie relacjami zachodzącymi między kupującym a sprzedającym oraz analizą rynku.
2.Koszt alternatywny (koszt utraconych możliwości), ekon. ilość dobra, z którego produkcji należy zrezygnować, by zwiększyć produkcję innego dobra; występuje, gdy istnieją ograniczone (rzadkie) zasoby czynników produkcji.

W ekonomii koszt alternatywny danego dobra to ilość innego dobra, z której trzeba zrezygnować, aby możliwe stało się wytworzenie dodatkowej jednostki tego pierwszego.
Koszt alternatywny w wielu podręcznikach z zakresu ekonomii jest również definiowany jako koszt potencjalnie utraconych możliwości. Można to tłumaczyć w następujący sposób: Załóżmy, że otwieramy przedsiębiorstwo. Naszym głównym celem jest osiąganie jak najwyższych obrotów, ale może się zdarzyć sytuacja, w której nasze przedsiębiorstwo nie zarobi nic - właśnie wtedy tracimy potencjalny zysk, jaki moglibyśmy zarobić, gdybyśmy zatrudnili się u innego przedsiębiorcy i to właśnie jest koszt alternatywny.

3.Kapitał ludzki- ekonomiczny zasób wiedz, umiejętności, zdrowia i energii witalnej zawarty w każdym człowieku i społeczeństwie jako całości, określający zdolność do pracy, do adoptacji do zmian w otoczeniu oraz możliwości kreacji nowych rozwiązań. Zasób ten nie jest dany przez genet. właściwości danej populacji ale można go powiększać za pomocą inwestycji w człowieka, czyli przez ogół działań wpływających na przyszły pieniężny i fizyczny dochód przez powiększenie zasobów ucieleśnionych w ludziach: usługi i udogodnienia związane z ochroną zdrowia, poprawą wyżywienia, szkolenia i doskonalenia zawodowego w czasie pracy, kształcenie w systemie edukacji narodowej, poszukiwanie i gromadzenie informacji o sytuacji firm i perspektywach zawodowych, badania nad ukierunkowaniem ludności, migracje ludności.
W wymiarze społeczeństwa zasób kapitału ludzkiego nie jest w pełni zależny od potencjału demograficznego. Kraje o niezbyt dużej liczbie ludności mogą posiadać duże zasoby kapitału ludzkiego. W wymiarze indywidualnym kapitał ludzki
jest zasobem stanowiącym źródło większych zarobków i przyszłej satysfakcji, wynikającej z poszerzenia zakresu postrzeganych i dostępnych wyborów. Kapitalizm ludzki jest jak gdyby częścią człowieka (swego posiadacza); kapitalizm ludzki nie można nabyć, ale można go w sobie wytworzyć dzięki nakładom czasu, pieniądza, dóbr rzeczowych i usług innych osób. Osoba nie może oddzielić od siebie kapitału, który jest w niej ucieleśniony i który towarzyszy jej zawsze, niezależnie od rodzaju działalności, jaką ta osoba prowadzi. Stanowi to o istotnej odrębności sposobu, w jakiej funkcjonuje kapitalizm ludzki i w jakim funkcjonuje kapitał rzeczowy. W przypadku kapitału ludzkiego koszt alternatywnego zastosowania zawsze dotyczy całego zasobu kapitału, osoba bowiem nie alokuje cząsteczek tego kapitału między różne zastosowania, jak może czynić w przypadku kapitału rzeczowego i finansowego, lecz alokuje cały posiadany zasób kapitału ludzkiego w czasie rozdzielnym między różne zastosowania (nawet w tedy, gdyby zasób ten miał być w danym zastosowaniu w danym okresie bezużyteczny). Odkrycie to dało podstawę budowy teorii alokacji czasu i dóbr w czasie ( G. Becker, 1965 ).

4.Rachunek ekonomiczny - jedna z podstawowych kategorii ekonomicznych - porównanie nakładów, związanych z podejmowanymi działaniami i efektów, jakie jednostka zamierza osiągnąć. Ułatwia on wybór takiego wariantu postępowania, który pozwala osiągnąć maksymalne korzyści:
Wariant I – zasada największego efektu/największej wydajności (jeśli dane są środki, należy maksymalizować cel)
Wariant II: zasada najmniejszego nakładu/oszczędności środków (jeśli dany jest cel, należy minimalizować nakłady)


5.Przedmioty gospodarcze i podział dóbr gospodarczych

Potrzeby zaspokajamy pewnymi środkami. Wszystkie te środki, którym faktycznie, czy tylko według subiektywnego uznania zaspokajamy pewne potrzeby nazywamy przedmiotami gospodarczymi, w przeciwieństwie do podmiotu gospodarczego, którym jest człowiek. Każdy przedmiot gospodarczy, właśnie dzięki temu, że zaspokaja pewne potrzeby jest użyteczny.
Podział przedmiotów gospodarczych. Podział przedmiotów gospodarczych dzieli się, w pierwszej linii, na specjalne role człowieka w życiu gospodarczym.
I tak:
1) przedmioty gospodarcze, które mają charakter działalności ludzkiej nazywamy usługami – usługą jest każda działalność ludzka, która zaspokaja czyjeś potrzeby;
2) wszystkie inne przedmioty gospodarcze, a więc te, które są przedmiotami świata zewnętrznego nazywamy dobrami.
Dobra z kolei dzielimy na:
a) gospodarcze
b) wolne
Dobrami gospodarczymi nazywamy wszystkie te dobra, które nie są w nadmiarze w stosunku do naszych potrzeb (są rzadkie i dlatego mają wartość subiektywną).
Dobrami wolnymi nazywamy takie, które są w nadmiarze w stosunku do naszych potrzeb, lub z których każdy może korzystać (i dlatego nie mają wartości).
Podział dóbr gospodarczych. Dobra gospodarcze możemy podzielić ze względu na różne kryteria. Najważniejsze będą podziały na:
1. Dobra konsumpcyjne czyli pierwszego rzędu i dobra produkcyjne, czyli dalszego rzędu. Do pierwszych należą dobra bezpośrednio zaspokajające nasze potrzeby, do drugich te, które służą do uzyskiwania dóbr konsumpcyjnych czasami o należeniu pierwszego dobra do pierwszej czy drugiej grupy decyduje dany przedmiot gospodarczy (np. węgiel służy w domu jako opał i jest dobrem konsumpcyjnym, a służąc w fabryce jako opał jest dobrem produkcyjnym).
2. Dobra samodzielne, substytucyjne (zastępcze) i komplementarne (uzupełniające się).
2.1 Dobra samodzielne posiadają użyteczność niezależną od innych dóbr.
2.2 Przy dobrach substytucyjnych jedno dobro zastępuje drugie, toteż posiadanie jednego, zmniejsza użyteczność drugiego, np. kawa i herbata, pszenica i żyto itd. (substytucja może być mniej lub więcej doskonała). O doskonałej substytucji mówimy wówczas, gdy jest ona:
a) zupełna co istnieje wówczas, gdy jedno dobro może zaspokajać daną potrzebę, tak dobrze jak drugie,
b) natychmiastowa, tj. gdy jedno dobro możemy zastąpić drugim beż żadnej straty czasu.
2.3 Dobra komplementarne mają użyteczność łączną, tzn. posiadają pełną użyteczność dopiero w połączeniu razem, jak np. koń i wóz, klucz i zamek. Przy tych dobrach posiadanie jednego z nich zwiększa użyteczność drugiego. Tak komplementarnymi, jak i substytucyjnymi mogą być tak dobra konsumpcyjne i produkcyjne.
Z mniej ważnych podziałów dóbr gospodarczych można wymienić podziała na:
1. Dobra trwałe, nie zużywalne, nie niszczące w jednym akcie konsumpcji (np. ubranie, telewizor) i zużywalne, niszczejące w jednym akcie konsumpcji (np. pokarm).
2. Dobra podzielne ekonomicznie i niepodzielne: dobrami podzielnymi ekonomicznie nazywamy dobra, których każda oddzielna część ma użyteczność proporcjonalną do całości (np. złoto).
3. Dobra naturalne dostarczane przez samą przyrodę i dobra sztuczne, wyprodukowane przy pomocy pracy.

6.Konsumpcja w mikroekonomii to zużywanie posiadanych dóbr w celu bezpośredniego zaspokojenia ludzkich potrzeb, które wpływa na poziom odnoszonej przez konsumenta użyteczności.
W makroekonomii konsumpcja to wydatki gospodarstw domowych na zakup dóbr. W tym znaczeniu wyróżniamy konsumpcję autonomiczną i dodatkową. Konsumpcja autonomiczna jest niezależna od dochodów, stanowi ona - oczywiście według subiektywnej oceny danego konsumenta - niezbędne minimum, zapewniające egzystencję. Konsumpcja dodatkowa jest natomiast uwarunkowana wysokością dochodów, oznacza wydatki na dobra, które nie są niezbędne do życia.
Alternatywą dla konsumpcji dodatkowej jest oszczędzanie, czyli przeznaczanie pieniędzy na konsumpcję w przyszłości.
Na polu marketingu konsumpcja jest definiowana odmiennie od teorii ekonomii.
Konsumpcja gospodarstw domowych jest największym agregatem produktu krajowego brutto. To właśnie konsumenci kształtują popyt na produkowane towary i to właśnie ich przyzwyczajenia konsumpcyjne określają byt przedsiębiorstw trudniących się produkowaniem dóbr i świadczeniem usług. Z racji swojej wagi, konsumpcja od zawsze wzbudzała zainteresowanie ekonomistów. Warto więc przypomnieć kilka teorii, które starają się tłumaczyć zachowania konsumpcyjne gospodarstw domowych.

Liniowa funkcja konsumpcji

John Maynard Keynes stwierdzał lakonicznie, że ludzie konsumują więcej, gdy ich dochód jest wyższy. To proste sformułowanie doprowadziło do powstania tzw. liniowej funkcji konsumpcji. Zakłada ona, że konsumpcja zależy wprost proporcjonalnie od dochodu, ale nawet przy zerowym jego poziomie gospodarstwa domowe muszą zaspokajać swoje podstawowe potrzeby. Konsumpcja przedstawiona jest zatem jako funkcja liniowa z wyrazem wolnym. Współczynnik kierunkowy określonej w ten sposób prostej określa, jaka część dodatkowego dochodu jest konsumowana, czyli ile z każdej dodatkowej złotówki podlega konsumpcji, a ile odkładane jest w formie oszczędności. Konsumowany ułamek dodatkowego dochodu nosi nazwę krańcowej skłonności do konsumpcji, natomiast wielkość spożywana przez gospodarstwo domowe przy zerowym dochodzie nosi miano konsumpcji autonomicznej. Tak sformułowana funkcja konsumpcji zakłada, że w miarę wzrostu dochodu udział zawartej w nim konsumpcji powinien się stabilizować, co powinno prowadzić do wzrostu udziału oszczędności w dochodzie. Niestety, ta prosta własność nie doczekała się pozytywnej weryfikacji empirycznej. Udział oszczędności w dochodzie liczony dla Stanów Zjednoczonych wykazywał tendencję do wahań, a w ostatnich latach nawet do spadku poniżej zera, co jest przejawem tzw. dezoszczędności. Badania empiryczne pokazały jednak ważną cechę konsumpcji. Dowiedziono mianowicie, że charakteryzuje się ona pewną dozą inercji, co oznacza, że w okresach ożywienia gospodarczego konsumpcja zwiększa się wolniej niż rosnący dochód i odwrotnie – w czasie recesji wolniej się obniża.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Robert
Studencik



Dołączył: 12 Lis 2006
Posty: 5
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3

PostWysłany: Czw 19:18, 29 Mar 2007    Temat postu:

1.PRZEDMIOT ZAINTERESOWAŃ EKONOMII
Ekonomia to nauka zajmująca się badaniem zachowań podmiotów gospodarczych w dziedzinie wykorzystania ograniczonych środków, które mogą być w rozmaity sposób zastosowane w sferze produkcji, podziału, wymiany i konsumpcji.
Przedmiotem zainteresowań ekonomii jest:
- gospodarowanie
- ograniczoność zasobów
- wybór ekonomiczny
- pojęcie rzadkości
- alokacja zasobów
- sformułowanie teorii racjonalnego gospodarowania rzadkimi środkami
Nauki ekonomiczne zajmują się głównie problemami wynikającymi z rzadkości, to znaczy niemożliwości zaspokojenia wszystkich chęci przy pomocy ograniczonych zasobów, które są nam dostępne. . Z powodu rzadkości musimy dokonywać trudnych wyborów co do najlepszej alokacji zasobów w skali dotyczącej poszczególnych ludzi, społeczności lokalnych i całego kraju.
2.KOSZT ALTERNATYWNY – PRZYKŁADY
Koszta alternatywny to koszt, który ponosimy, wybierając daną możliwość; jest to wartość najbardziej cenionej przez nas możliwości, nie wybranej w związku z decyzją wyboru innej możliwości. Wyborów takich dokonujemy zawsze, ponieważ ilość środków, jakimi dysponuje człowiek jest ograniczona w przeciwieństwie do potrzeb człowieka, które mają charakter nieograniczony. Koszt alternatywny dotyczy nie tylko dóbr i usług, ale także wszystkich innych sytuacji, w których dokonuje się wyboru. Na przykład czas wolny jest kosztem alternatywnym czasu przeznaczonego na naukę (czyli zamiast nauki, możemy zrobić wiele innych rzeczy, np. pójść do kina, na spacer lub spotkać się z przyjaciółmi).
3.KAPITAŁ LUDZKI I JEGO ROLA W GN
Kapitał ludzki to ekonomiczny zasób wiedzy, umiejętności, zdrowia i energii witalnej zawarty w każdym człowieku i społeczeństwie jako całości, określający zdolność do pracy, adoptacji do zmian w otoczeniu oraz możliwości kreacji nowych rozwiązań. Zasób ten nie jest dany jako genet (właściwości danej populacji), ale można go powiększać za pomocą inwestycji w człowieka, czyli przez ogół działań wpływających na przyszły pieniężny i fizyczny dochód przez powiększenie zasobów ucieleśnionych w ludziach: usługi i udogodnienia związane z ochroną zdrowia, poprawą wyżywienia, szkolenia, i doskonalenia zawodowego w czasie pracy, kształcenie w systemie edukacji narodowej, poszukiwanie i gromadzenie informacji o sytuacji firm i perspektyw zawodowych, badania nad ukierunkowaniem ludności, migracje ludności.

4.RACHUNEK EKONOMICZNY
Rachunek ekonomiczny to porównanie nakładów – czynników wytwórczych (praca, kapitał, ziemia, przedsiębiorczość), poniesionych (lub przewidywanych) na określoną działalność wyrażonych w pieniądzu z faktycznymi lub przewidywanymi efektami tej działalności. Porównanie to pozwala na ustalenie różnicy między efektami, a nakładami. Im większa jest ta dodatnia różnica, tym bardziej efektywne jest działanie. Rachunek ekonomiczny pozwala na ustalenie opłacalności podejmowanych działań. Rachunek ekonomiczny jest wykorzystywany w procesie podejmowania decyzji, ponieważ pozwala na wyliczenie, która z rozważanych ewentualności przyniesie największe korzyści. Przykładem może być firma , która podejmuje koszty (nakłady) poniesione lub przewidziane na jakąś produkcję z efektami (zyskami ), które osiągnie z tej produkcji
5.PODMIOTY GOSPODARCZE I WIĘZI JE ŁĄCZĄCE
Podmiot gospodarczy – osoba fizyczna , osoba prawna lub jednostka organizacyjna nie posiadająca osobowości prawnej i prowadząca działalność gospodarczą , w warunkach określonych przepisami prawa . Podmiotami gospodarczymi są :
Przedsiębiorstwa :
Przedsiębiorstwo mieszane : przedsiębiorstwo którego należy do dwóch lub więcej właścicieli .Jeśli powstaje w wyniku umowy zawartej przez krajowe przedsiębiorstwo z podmiotem zagranicznym – to mamy do czynienia z przedsiębiorstwem międzynarodowym. Jeżeli powstaje umowa dotycząca przedsiębiorstwa państwowego i spółdzielni lub organizacji społecznej , powstaje przedsiębiorstwo międzysektorowe .
Przedsiębiorstwo prywatne : przedsiębiorstwo które należy do prywatnego właściciela .Działalność takiego przedsiębiorstwa prowadzona jest po dokonaniu przez terenowy organ administracji i rządowego wpisu do ewidencji działalności gospodarczej .
Przedsiębiorstwo państwowe – samodzielna ,samorządna i samofinansująca się jednostka organizacyjna , której właścicielem jest państwo , prowadząca działalność gospodarczą , powołana w celu zaspokojenia potrzeb społecznych i jednocześnie osiągnięcie efektywnych ekonomicznie rynków.
Przedsiębiorstwo użyteczności publicznej : powołane w celu zaspokojenia podstawowych potrzeb ludzkich w określonym terenie np. gminy .Przedsiębiorstwo prowadzące działalność przede wszystkim w zakresie komunikacji miejskiej , dostawy energii ,gazu i ciepła , gospodarka wodno-kanalizacyjna , wywozu śmieci , zarządzania mieszkaniami komunalnymi .Przedsiębiorstwo użyteczności publicznej działa na odmiennych zasadach niż inne przedsiębiorstwa.
Przedsiębiorstwo wspólne – powstało w wyniku połączenia dwóch lub więcej przedsiębiorstw państwowych w nowe przedsiębiorstwo powołane przez terenowy organ administracji rządowej .

SPÓŁKI :
Spółka z o.o. : wkład w postaci minimalnego kapitału musi wynosić 50tyś zł a udział nie może być mniejszy niż 500zł .Spółka podlega rejestracji w sądzie na postawie aktu notarialnego i z tą chwilą otrzymuje osobowość prawną .Wspólnicy odpowiadają za spółkę wobec swoich wierzycieli wkładem spółki
Spółka akcyjna : jest formą organizacji dużych przedsiębiorstw przez zgromadzenia dużego kapitału w drodze emisji akcji . Kapitał minimalny wynosi 500 tyś zł a jedna akcja nie może być mniejsza niż 10 tyś zł .Akcjonariuszem może być osoba fizyczna i osoba prawna .Spółka powstaje w drodze aktu notarialnego i podlega rejestracji sądowej .Wspólnicy za działalność spółki odpowiadają kapitałem firmy i własnym . Obie spółki działają na podstawie statutu a organami są zarząd spółki , walne zgromadzenia wspólników i prezes .
Spółka jawna : podlega rejestrowi w rejestrze handlowym przez sąd i nie posiada osobowości prawnej .Wspólnicy odpowiadają za spółkę całym swoim majątkiem .W spółce tej może być sytuacja że co najmniej jeden wspólnik nie odpowiada całym majątkiem lecz ustala górna granicę swojej odpowiedzialności .W zamian nie reprezentuje on spółki na zewnątrz
Spółka cywilna : jest zorganizowana na podstawie zawartej umowy a wspólnicy nie otrzymują płacy za swoją pracę .Ten rodzaj spółki podlega kodeksowi cywilnemu i rejestracji w urzędzie .Nie posiada osobowości prawnej .
Spółka komandytowa : to spółka w której występuje co najmniej 2 wspólników (jeden odpowiada bez ograniczeń za zobowiązania całym swoim majątkiem drugi odpowiada do wysokości określonej sumy) .Prawo reprezentowania ma ten pierwszy .Spółka nie ma osobowości prawnej .Umowa zawarta jest w postaci aktu notarialnego .
Spółka kapitałowo-komandytowa: łączy co najmniej dwóch wspólników (jeden odpowiada bez ograniczeń drugi nie odpowiada ale wnosi w zamian za akcje swój kapitał .Kapitał wynosi minimum 50 tyś zł ). Spółka nie ma osobowości prawnej .

SPÓŁDZIELNIE
Spółdzielnie działają według prawa spółdzielczego i mogą być założone przez co najmniej 10 osób fizycznych lub 3 osoby prawne .Spółdzielnia musi być zarejestrowana w sądzie rejonowym i wtedy otrzymuje osobowość prawną . Organami spółdzielni są : walne zgromadzenia , rada nadzorcza , prezes spółdzielni .
Spółdzielnia użytkowników : np. spożywców
Spółdzielnie przetwórstwa i handlu: np. mleczarskie
Spółdzielnie budownictwa mieszkaniowego
Spółdzielnie oszczędnościowo pożyczkowe : np. bank spółdzielczy
Spółdzielnie usług społeczno wychowawczych : np. wydawnicze
Spółdzielnie pracy : np. przemysłu ludowego i artystycznego
Spółdzielnie rolnicze – produkcyjne

6.KONSUMPCJA I WPŁYW NA GN
Konsumpcja to zużywanie posiadanych zasobów (np. pieniędzy ) w celu bezpośredniego zaspokojenia ludzkich potrzeb. W teorii ekonomii wyróżniamy konsumpcje autonomiczna i dodatkową .Konsumpcja autonomiczna jest niezależna od dochodów , stanowi ona – oczywiście według subiektywnej oceny danego konsumenta – niezbędne minimum , zapewniające egzystencje .Konsumpcja dodatkowa jest natomiast uwarunkowana wysokością dochodów , oznacza wydatki na dobra , które nie są niezbędne do życia .Alternatywa dla konsumpcji dodatkowej jest oszczędzanie , czyli przeznaczanie pieniędzy na konsumpcje w przyszłości .Im większa konsumpcja tym więcej pieniędzy wpłynie do kasy państwa .
7.METODY PRYWATYZACJI PRZEDSIĘBIORSTW
Prywatyzacje przedsiębiorstw państwowych odbywa się na podstawie dwóch ustaw państwowych , które zostały podpisane przez prezydenta w 1993r w sprawie podstawowych kierunków prywatyzacji i o narodowych funduszach inwestycyjnych

Sposoby prywatyzacji :
1.Przekształcenie przedsiębiorstwa w spółkę akcyjną skarbu państwa
2.Przekształcenie w spółkę pracowniczą gdzie pracownicy nabywają 20 % wartości przedsiębiorstwa
3.Sprzedaż przedsiębiorstwa
4.Likwidacja przedsiębiorstwa poprzez ogłoszenie upadłości , wejście likwidatora i wyprzedaż całkowita mienia firmy
8.CHARAKTERYSTYKA PRZEDSIĘBIORSTWA WŁASNOŚCI INDYWIDUALNEJ ORAZ SPOSOBY JEGO OTWIERANIA
Jedna z form prowadzenia działalności gospodarczej w Polsce.
Krokiem pierwszym powinno być zarejestrowanie swojej firmy w urzędzie gminy. Trzeba tam pójść z dowodem osobistym oraz wypełnić przygotowany przez dany urząd formularz –zgłoszenie . Następnie organ ewidencji , czyli wójt ,burmistrz albo prezydent miasta – dokonuje wpisu do ewidencji działalności gospodarczej .Zgłoszenie o dokonaniu wpisu do ewidencji działalności gospodarczej powinno zawierać :
oznaczenie przedsiębiorcy oraz jego numer ewidencji PESEL , o ile taki posiada,
oznaczenie miejsca zamieszkania i adresu przedsiębiorcy , a jeżeli stale wykonuje działalnośc poza miejscem zamieszkania – również wskazanie tego miejsca i adresu zakładu głównego , oddziału lub innego stałego miejsca wykonywania działalności gospodarczej ,
określenia przedmiotu wykonywanej działalności gospodarczej zgodnie z Polską Klasyfikacja Działalności (PKD)
Niewinem czy czasami nie ma coś więcej jak coś to napiszcie mi na gg : 5101709 baz 

9.SPOSOBY POZYSKIWANIA KAPITAŁU W MOMENCIE OTWIERANIA PRZEDSIĘBIORSTWA
Jednym z warunków rozwoju przedsiębiorstw jest zapewnienie im odpowiedniej bazy kapitałowej .Finansowanie działalności firm może się przy tym odbywać trzema drogami : za pomocą kapitału własnego , przy użyciu długu (kredyt bankowy , leasing ) luz co jest w dzisiejszych czasach coraz modniejsze za pomocą tak zwanych „Aniołami biznesu”( specyficzna grupa ludzi, która wypełnia lukę w systemach finansowania nowych przedsięwzięć.)
10 .DOKUMENTY JAKIE NALEŻY PROWADZIĆ NA PRACOWNIKA W PRZEDSIĘBIORSTWIE
Dokumenty prowadzone na pracownika w przedsiębiorstwie :
Kwestionariusz osobowy
Świadectwo z poprzednich miejsc pracy
Dokumentacja kwalifikacyjna
Orzeczenia lekarskie
Orzeczenie lekarskie
Orzeczenie o niekaralności
Umowa o pracę
Pisemne potwierdzenie
Ewidencja czasu pracy
Ewidencja wynagrodzenia
Dokumenty dotyczące rozwiązania umowy o pracę


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Adriano7
Studencik



Dołączył: 08 Gru 2006
Posty: 14
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3
Skąd: Kołobrzeg

PostWysłany: Pon 15:19, 21 Maj 2007    Temat postu:

Mógłby ktoś wrzucić pytania na koło nr 2 ?

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Forum grupy E.1 i Ez.1 Strona Główna -> Sem.I i Sem.II Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group
Regulamin